TYPY OPRACOVÁNÍ DŘEVĚNÉ PODLAHY
Před povrchovou úpravou dřevěné podlahy si můžete vybrat i způsob opracování. Jaký povrch se Vám líbí? Hladký, se strukturou nebo ručně škrábaný? Vyberte si některý z povrchů, který se vám bude líbit.
BROUŠENÍ - KARTÁČOVÁNÍ - ŠKRÁBÁNÍ - DRÁTKOVÁNÍ - HOBLOVÁNÍ - POSTARŠOVÁNÍ
BROUŠENÍ
Broušením dřevěné podlahy docílíme hladkého povrchu. Je důležité postupně použít několik zrnitostí brusných papírů. Podle stavu podlahy se rozhodneme jakou zrnitostí je vhodné začít a podle výběru povrchové úpravy zvolíme poslední zrnitost. Nepřeskakujeme zrnitosti v řadě o více než jednu zrnitost.
KARTÁČOVÁNÍ
Kartáčováním odstraňujeme měkké části dřeva a výsledkem je strukturovaný povrch. Kartáčování je skvělý způsob, jak zvýraznit přirozenou kresbu dřeva a přidat texturu povrchu dřeva. Díky tomuto zpracování působí trojrozměrněji a živěji. Dřevo získává rustikální vzhled a působí starší, než ve skutečnosti je. Kartáče se proto často používají k umělému stárnutí dřeva. Při doteku cítíme strukturu povrchu.
ŠKRÁBÁNÍ
Povrch, který je vytvořen škrábáním, je čistý, hladký a dřevo nemá ucpané póry. Můžeme tak odstranit opravdu malou vrstvu povrchu nebo "jen" povrchovou úpravu. Na škrábání se používají cidliny nebo škrabky. Cidliny se používají zejména na opravy, restaurování apod. tam, kde by ruční hoblík mohl dřevo poškodit, například v místech, kde jsou letokruhy dřeva nepravidelné. Škrabky používáme kromě oprav také pro docílení jedinečného povrchu dřevěné podlahy. Ručně škrábaní podlaha je pracná, ale výsledek je jedinečný.
DRÁTKOVÁNÍ
Drátkování je v podstatě ruční čištění parket. Speciálními drátky se každá parkety ve směru vláken vyčistí. Po vydrátkování povrchu je nutné podlahu důkladně vysát, umýt, nechat vyschnout a poté znovu ošetřit. Rýhy a škrábance se drátkováním neodstraní. Je nutné počítat s časovou náročností a pracností. Tuto metodu volí zákazníci, kteří si chtějí podlahu opravit sami a nechtějí si půjčovat brusky. Alternativou je strojní drátkování, tj. jemné kartáčování.
HOBLOVÁNÍ
Hoblování je další z možností, jak zarovnat povrch dřeva. Používá se manuální i elektrické nářadí. Ostrý nůž ubírá z povrchu hoblinu o různé tloušťce. Tímto opracováním zvýrazníme kresbu dřeva. Povrch získá jedinečnou stopu ruční práce.
POSTARŠOVÁNÍ
Existuje řada metod, jak z nové dřevěné podlahy udělat podlahu s patinou a přidat jí roky. Záleží na požadavcích. Můžeme přidat strukturu i barvu. Pokud chceme doladit novou část podlahy k té původní, chce to trpělivost a cit. Strukturu přidáme škrábáním a kartáčováním. Postup přidání barvy záleží na našem plánu, jakou budeme chtít finální povrchovou úpravu. Je to trochu alchymie a zkoušení, abychom docílili požadovaného výsledku