ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ

OBECNÉ INFORMACE A DOPORUČENÍ

 

Doporučené doby schnutí platí při optimálních klimatických podmínkách, tj. pokojová teplota 20-22°C a prostorová vlhkost 55-60%. Po dokončení povrchové úpravy podlahy doporučujeme zhruba 14 dní podlahu pouze vysávat nebo zametat, nezakrývat neprodyšnými koberci nebo podložkami.

Dále je vhodné nábytek opatřit filcovými podložkami a opatrně s ním manipulovat, abychom zamezili mechanickému poškození povrchu. Přímý kontakt kovových dílů s dřevěnou podlahou může způsobit barevné změny, tvorbu fleků (např. dub/tříslovina). 

Koberce, kolečkové židle (jen s měkkými kolečky - DIN 68131), filcové podložky pod nábytek musí být vhodné pro voskované (olejované) podlahy, například bez změkčovadel.

U parketových podlah počítejte s tím , že v průběhu roku, vzhledem ke změnám klimatických podmínek s ohledem např. na topnou sezónu, dochází ke tvorbě spár. Doporučujeme sledovat podmínky a případně upravit příliš suchý prostor zvlhčovačem.

VHODNÉ ČIŠTĚNÍ, ÚDRŽBA A PÉČE PRODLOUŽÍ ŽIVOT VAŠÍ DŘEVĚNÉ PODLAHY.

NÁVOD NA ÚDRŽBU PODLAH OŠETŘENÝCH OLEJEM/ VOSKEM

1. ÚDRŽBA

Suché čištění

Každodenní běžné nečistoty je vhodné vysát vysavačem s jemným kartáčovým nástavcem na parketové podlahy nebo odstranit mopem s nástavcem pro odstraňování prachu a jemných nečistot.

2. BĚŽNÉ ČIŠTĚNÍ

Mýdlový čistič (na odstraňování nečistot)

Manuální aplikace: mopem s utěrkou
Do kbelíku s vodou nalijte Mýdlový čistič (koncentrace dle intenzity znečištění). Hadr vždy velmi dobře vyždímejte tak, aby povrch byl vlhký (ne mokrý). Mýdlovou vodu naneste na podlahu. Použijte dva kbelíky. Jeden vždy na “čistý” koncentrát a druhý na vyždímání hadru po setření. 

Strojová aplikace: jednokotoučovým strojem s padem (typ zvolte dle intenzity znečištění)
Použijte vždy velmi malé množství Mýdlového čističe, aby nebylo nutné odstraňování zaschlých přebytků. Často vyměňujte náplň, abyste špinavou vodu neroztírali do povrchu.

 

DŮLEŽITÉ!
Neumývejte podlahu po použití Mýdlového čističe čistou vodou, jinak odstraníte vytvořený hedvábný ochranný film.

 

3. HLOUBKOVÉ ČIŠTĚNÍ

Voskový čistič (na odstraňování nečistot velmi zatížených podlah)

Manuální aplikace: kartáčem na podlahy, Tekutý voskový čistič
Strojová aplikace: jednokotoučovým strojem s padem (typ zvolte dle intenzity znečištění), Pevný voskový čistič

Před použitím Voskového čističe doporučujeme použít Mýdlový čistič. Na podlahu naneste Pevný voskový čistič, asi o velikosti golfového míčku a rozleštěte jednokotoučovým strojem s béžovým padem. Nebo na podlahu naneste slabou vrstvu Tekutého voskového čističe (maximálně 30 ml/m2) a rozetřete rovnoměrně kartáčem na podlahy.

Po krátkém působení (Pevného nebo tekutého voskového čističe) podlahu vyčistěte strojově béžovým padem. V případě velkého znečištění použijte zelený pad. Pad vyměňte vždy nejpozději, když se na podlaze objeví černé čáry. Dejte si pozor, aby se uvolněné nečistoty nedostaly do povrchu a vyčistěte  je savou utěrkou, která nepouští chlupy. Po tomto čištění celou plochu přeleštěte bílým padem. Pokud nebude na ploše dostatek vosku, měl by se doplnit. Povrch obnovte použitím vosku, ca 30 ml/m2, po zavadnutí ho rozleštěte bílým padem.

 

UPOZORNĚNÍ:
Na celé ploše podlahy musí být pouze rovnoměrná slabá vrstva vosku. Pokud je na podlaze příliš mnoho vrstev vosku je povrch kluzký a náchylný ke znečištění.

 

PÉČE - OŽIVENÍ POVRCHU

Pečující mléko (pro hedvábný lesk)

Používá se na novou nebo na vysátou a případně podlahu umytou Mýdlovým čističem nebo pokud chceme dodatečně získat podlahu s hedvábným leskem (nižší lesk než např. tvrdý voskový olej ve variantě lesk). Podlaha musí být před nanášením zcela suchá.

Manuální aplikace: mopem s utěrkou
Strojová aplikace: jednokotoučovým strojem s bílým padem

Na suchý, očištěný povrch podlahy aplikujte rovnoměrně Pečující mléko zředěné ve stírací vodě. Efekt lesku lze zvýšit přidáním více Pečujícího mléka do vytírací vody nebo použitím neředěného prostředku. Po nanesení nechte povrch zaschnout asi 30 minut a potom povrch vyleštěte ručně nebo strojově.

INTENZIVNÍ ČIŠTĚNÍ - OBNOVA POVRCHU

Intenzivní čistič (na odstraňování silných nečistot nebo voskových vrstev)

Pokud je podlaha velmi silně znečištěná nebo potřebujeme odstranit nanesené vrstvy vosku. Intenzivní čistič se používá neředěný nebo ředěný vodou až 1:5. Intenzitu zvolíme podle stupně znečištění. Po použití Intenzivního čističe je nutné podlahu znovu ošetřit voskem, který byl použit k prvotní úpravě.

DOPORUČENÍ:

Utěrky, hadry, pady a jiné pracovní pomůcky, které jsou napuštěné voskem (olejem) skladujte pouze v uzavřených nehořlavých nádobách, navlhčete je vodou (zejména je-li v prostoru například brusný prach) nebo je bezpečně zlikvidujte. Jiná možnost skladování pouze na vlastní nebezpečí.

Při používání jiných značek údržbových prostředků než doporučuje výrobce povrchové úpravy je nutné vždy vyzkoušet, zda je tato chemie vhodná a nepoškodí povrch podlahy.

 

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek